poniedziałek, 10 stycznia 2011

Epoka Wiktoriańska

Przez część wczorajszego dnia przeszukiwałam internet pod kątem historii powstania płytek podłogowych. Oczywiście nie chodziło mi o zamierzchłą historię antycznych mozaik, ale czasy bardziej nam współczesne. Skoncentrowałam się na wieku XIX, kiedy nastąpił prawdziwy rozwój produkcji podłóg z barwionych płytek cementowych. Szczególną rolę odegrali tu oczywiście Anglicy. W epoce wiktoriańskiej w angielskich domach pojawiły się wzorzyste podłogi wykonywane ze stylowych i niedrogich płytek cementowych. Wzory czerpano z antyku, Bizancjum i epoki gotyku. 

Dzięki rozwojowi masowej produkcji płytek w przedpokojach, pokojach łaziebnych i ogrodach zimowych instalowano całe połacie cementowych "kobierców". Początkowo dominowały wzory geometryczne w kolorze terakoty i beżu. Stopniowo, dzięki zastosowaniu nowych technologii inspiracji zaczerpniętych z południa Europy (Maroko, Hiszpania) zaczęto produkować skomplikowane kolorystycznie kompozycje. W katalogach producentów płytek pojawiły się tysiące wzorów, z których "komponowano" podłogi krojone na miarę wnętrz, ich otoczenia i przeznaczenia, stąd trudno znaleźć dwie identyczne podłogi ułożone z tego samego rodzaju  płytek. 

Wielką fanką cementowych płytek była królowa Wiktoria. Podczas swej wizyty w rezydencji magnackiej, zbudowanej w szkockim Iverlochy (nieopodal ruin średniowiecznego Iverlochy Castle) przez Jamesa Scarleta Lorda Abigner, Wiktoria zachwyciła się otoczeniem i wnętrzem zamku, który z zapamiętaniem szkicowała określając go jako "wielce romantyczne miejsce". Wzór podłóg ceramicznych, które tam zobaczyła określany jest dziś mianem "wzoru Iverlochy". 

Pierwsze płytki wykonywane z zastosowaniem techniki enkaustycznej "produkowali" ręcznie mnisi z zakonu Cystersów w XII wieku. Zachowane wzory średniowieczne odkryli na potrzeby dekoracji wnętrz architekci wiktoriańscy. Wzory wiktoriańskie a zatem i te, które produkowano w Europie i na terenie Polski, tworzone były przy pomocy zaawansowanej techniologii. Wytwarzano je z różnych kolorów sprasowanego cementu. Jednocześnie można było połączyć od dwóch do sześciu kolorów. 


                                                Wzornik wiktoriański ca 1868











                                            Wzór Iverlochy. Iverlochy Castle, Szkocja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz